×

24. Randevu İstanbul Başladı

24. Randevu İstanbul Başladı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından 18-22 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen 24. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali başladı.

Bu yıl odak ülkenin İspanya olduğu festivalde İspanya’ya Bak Dünyayı Gör”, “Türk Sineması’na Bir Bakış”, “Pedro Almodovar Seçkisi’” ve TÜRSAK Vakfı’nın düzenlediği bir başka yarışma olan Geleceğin Sineması’nda destek alan filmlerin gösterildiği “Geleceğin Sinemacılarından Kısalar” bölümleri yer alacak. AKM Yeşilçam Sineması’nda gerçekleşecek gösterimler ile soru & cevap etkinliklerinin yanı sıra Nişantaşı Üniversitesi’nde yapımcı buluşması ve panel Türsak Vakfı’nda da atölye etkinlikleri sinemaseverlerin ücretsiz katılımına açık olacak.

Festival Programı Açıklandı!

18-22 Aralık tarihleri arasında AKM Yeşilçam Sineması’nda gerçekleştirilecek film gösterimlerinde, “İspanya’ya Bak Dünyayı Gör”, “Türk Sinemasına Bir Bakış”, “Pedro Almodovar Seçkisi” ve “Geleceğin Sinemacılarından Kısalar” bölümlerinde filmler izleyicilerle buluşacak. 

Sektör Profesyonelleri “Yapımcı Buluşması”nda Bir Araya Gelecek

22 Aralık Cuma günü sona erecek festivalde İspanya’nın ve Türkiye’nin önde gelen sektör profesyonelleri bir araya gelerek gündemdeki konuları değerlendirecekler ve Türkiye’de film çekme, ortak yapım imkanlarını görüşecekler. Nişantaşı Üniversitesi’nde düzenlenecek “Türkiye ve İspanya Arasında Ortak Yapım İmkanları” konulu bir panelin moderatörlüğünü Sibel Levendoğlu üstlenirken, panele İspanya’dan yapımcı Amparo Miralles, yönetmen Pablo Maqueda, yapımcı Haizea Viana, avukat, yapımcı ve Tesiyap Genel Sekreteri Burhan Gün, yapımcı, yönetmen Murat Şeker ve yapımcı Oğuz Öztürk katılacak. Panelde Türkiye ve İspanya arasında ortak yapımların arttırılması için gerekli ihtiyaçlar ve çözümler tartışılacak. Panel öncesinde İspanyol ve Türk sektör profesyonelleri Nişantaşı Üniversitesi’nde bir araya gelerek bir “Yapımcı Buluşması” gerçekleştirecekler.  

“Yönetmenlik Atölyesi” 

21 Aralık Perşembe günü Samantha Lopez, Türsak Vakfı’nda genç sinemacılara “Yönetmenlik Atölyesi” verecek. Lopez, özellikle İspanya’da film üretimi ile ilgili deneyimlerini gençlerle paylaşacak.

“Film Okuma Atölyesi”

18 Aralık Pazartesi günü Prof. Dr. Okan Ormanlı, Türsak Vakfı’nda genç sinemacılara “Film Okuma Atölyesi” verecek.

21 Aralık 2023 Perşembe günü saat 19.00’da ATLAS 1948 Sineması’nda gerçekleşecek ödül töreninde Kültür ve Sanata Katkı Ödülü, Sinemaya Katkı Ödülü ve Uluslararası Randevu Ödülü sahiplerine ödülleri takdim edilecek. Ödül töreni “Dali’yi Beklerken” filminin gala gösterimi ile sona erecek.

Yorum gönder